Hírek
2018. Február 28. 19:35, szerda |
Belföld
Forrás: mti
A fűtési időszak végéig biztosított a gázellátás

A lakossági földgázellátás a fűtési időszak végéig biztosított, ellentétben a félrevezető adatokat tartalmazó és felelőtlenül riogató, napokban nyilvánosságot kapott állításokkal
- közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szerdán az MTI-vel. Az energiahivatal szerdai közleménye szerint a lakossági földgázellátás zavartalanságát külön jogszabály biztosítja megfelelő nagyságú készletezési szint kötelező betárolásának előírásával. A gáztárolók feltöltése kereskedelmi feladat, a napi kitárolás az érintett egyetemes szolgáltató ütemezése szerint történik.
A MEKH ismertette, hogy az uniós jogszabályoknak megfelelő magyar gázpiacon a túlnyomórészt lakossági ellátáson, vagyis az egyetemes szolgáltatási körön kívül, a szabadpiacon ellátott felhasználók számára szükséges földgáz betárolása és a szükséges tárolt gáz mennyiségének meghatározása gázkereskedelmi engedéllyel rendelkező cégek saját üzleti döntése. Mivel a kitárolási időszak jellemzően március végéig terjed, ezért a kereskedelmi szereplők számára indokolatlan felesleges készletet fenntartani, amely jelentős többletköltséget okozna a rendszerhasználók számára.
Kiemelték, hogy a földgáz biztonsági készlet mértékéről szóló rendelet tavaly október 31-től 1200 millió köbméterben határozza meg a biztonsági készlet mértékét.
Kitértek arra is, hogy a gázimport a megállapodásoknak megfelelően zajlik. Az ország téli földgázellátását nemcsak a tárolói készletek biztosítják, hanem a magyar kitermelés is. Az ellátásbiztonság érdekében a MEKH továbbra is folyamatosan figyeli a gáztárolásért felelős piaci szereplők tevékenységét, a magyar földgáztárolók töltöttségét és a rendszerek karbantartását.
A Demokratikus Koalíció (DK)) szóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy itt van az igazi tél, a "méregdrágán megvásárolt" gáztározókban viszont alig van tartalék gáz. Gréczy Zsolt a tájékoztatón kifejtette, hogy az energiahivatal adatai szerint a gáztározókban 2,5 milliárd köbméternyi tartalék van, de az európai készleteket számon tartó nemzetközi adatbázis szerint ez az adat hamis, mert a magyar tározókban csak 2,3 milliárd köbméter gáz van. Mint fogalmazott, ebből 1,2 milliárd köbméter biztonsági tartalék, amelyhez csak vészhelyzet esetén lehet hozzányúlni, ezért a politikus úgy vélte, hogy a valóban felhasználható mennyiség 1,1 milliárd köbméter, amely körülbelül 15 napra elegendő az ország számára.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld
Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása
Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.
2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot
Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát
2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán
54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van
2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld
Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre
Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.