Hírek
2017. Augusztus 02. 17:43, szerda |
Helyi
Forrás: sg.hu
A szem lehet a következő ember-gép interfész

Amerikai és kínai tudósok kifejlesztettek egy szenzort, amely érzékeli, ha valaki szemmozdulatokat végez, például kacsint. Talán a jövőben értelme lesz rákacsintani a telefonunkra is.
Az új szenzor segítségével egy számítógép akár kezek nélkül is vezérelhető. Az új rendszer neve Mechnosensational Human Machine Interface (HMI) és többek között megbénult embereknek segíthet majd a kommunikációban.
Az eszköz szemüvegre rögzíthető. Amennyiben a viselő kacsint, akkor bőrnek a szem oldala felé történő mozgása azt eredményezi, hogy a szenzor polimerrétegei érintkeznek egymással és mérhető elektromos jelet generálnak. A bőr mechanikus mikromozgását korábban nem vették figyelembe jelforrásként.
A jelet kábelen vagy vezeték nélküli kapcsolaton keresztül továbbítani lehet egy számítógépre vagy mobil készülékre. Zhong Lin Wang és kollégái a jelek segítségével többek között egy okosotthon-vezérlő rendszert és egy vezeték nélküli billentyűzetet is irányítottak.
A rendszer a jeleket képes egyértelműen megkülönböztetni egymástól és nem kreál minden egyes kacsintáskor egy betűt vagy nem vezérli például a kapcsolót. Ehhez meghatároznak ugyanis egy küszöbértéket és jelnek azt át kell lépnie, hogy a rendszer felismerje vezérlőjelként. Mindez azt jelenti, hogy a felhasználónak erősen kell kacsintania.
A rendszer elsősorban azoknak az embereknek segíthet, akik például amiotrófiás laterálszklerózisban (ALS) szenvednek. A tudósok most azt vizsgálják, hogy a szenzor a test más részein is használható-e.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 17. 07:25, kedd | Bulvár
A Pajta kapta az idén az Év étterme díjat
Az őriszentpéteri Pajta nyerte el az idén a Dining Guide Év étterme díjat, míg a Best Of The Best címet továbbra is a Stand őrzi.
2025. Június 17. 07:22, kedd | Életmód
Óriási vihar csapott le a horvát tengerpartra, sérültek is vannak
2025. Június 17. 07:22, kedd | Külföld
Izraeli-iráni konfliktus - Donald Trump szerint Irán tárgyalni szeretne
Irán tárgyalni szeretne - erősítette meg Donald Trump amerikai elnök az iráni tárgyalási szándékról szóló híreket a G7-csúcstalálkozó kanadai helyszínén hétfőn, amikor Mark Carney kanadai miniszterelnökkel találkozott.
2025. Június 17. 07:21, kedd | Belföld
Orbán Viktor: ma is bátorság kell ahhoz, hogy szabadok maradhassunk
Ma is bátorság kell ahhoz, hogy szabadok maradhassunk - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn, az ötvenhatos vértanúk emléknapján.