Hírek
2022. December 28. 10:00, szerda |
Belföld
Forrás: mti
Ablakból, erkélyről senki ne indítson tűzijátékot, de kertből, közterületről szabad
A szilveszteri tűzijátékokat szabadtéren lehet felhasználni, saját kertből, vagy közterületről indíthatók, de a társasház ablakából és erkélyéről nem.
A szilveszter éjjeli tüzek megelőzhetők lennének, ha mindenki betartaná a pirotechnikai eszközök használati szabályait - áll az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerdai, MTI-nek elküldött közleményében.
Arra figyelmeztetnek, hogy senki ne vásároljon tűzijátékot aluljáróban, piacon, vagy "csomagtartóból", mert azok tűzvédelmi szempontból nem megfelelők.
A szilveszteri tűzijátékokat december 28. és 31. között lehet legálisan beszerezni, jellemzően plázák, nagyobb üzletek parkolóiban felállított konténerekben, amelyeket a katasztrófavédelem is ellenőriz.
Minden évben előfordul, hogy autóban felejtett és idő előtt elindult tűzijáték miatt ég ki egy jármű, ezért az OKF azt tanácsolja, hogy a pirotechnikai eszközök ne maradjanak a kocsiban vásárlás után.
A tűzijátékot nem szabad a fűtés és a tűzhely közelébe tenni, mert a melegtől idő előtt működésbe léphet. Felhasználásig el kell zárni, mégpedig napfény-, pára- és vízmentes helyre, ahol a gyerekek, háziállatok nem férhetnek hozzá.
Semmiképpen nem szabad benzinnel, gázolajjal, hígítóval és más éghető anyagokkal együtt tartani.
A pirotechnikai termékek használati utasítása részletesen tartalmazza, hogy hol kell meggyújtani, milyen irányba fog működni és mekkora védőtávolságot kell tartani tőle. Ezt mindig be kell tartani! - tanácsolják.
Soha ne irányítsuk emberre, állatra, növényre, járműre, vagy épületre. Erős szélben ne tűzijátékozzunk. A rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól, vagy közvetlenül épületek mellől - írták.
Arra is figyelmeztetnek, hogy az elhasznált tűzijátékok még forró maradványait nem szabad rögtön a kukába dobni, mert tüzet okozhatnak.
Azt tanácsolják, hogy a kutyatartók ne kössék meg a kutyájukat, inkább engedjék be a lakásba. Szilveszter éjszaka sok kutya elszökik, beszorul, beesik valahova. Gyakran a tűzoltóknak kell kiszabadítaniuk a bajba jutott állatokat.
Szilveszter éjjel az év többi napjához hasonlóan 2000 tűzoltó lesz készenlétben 500 járművel. Ha tüzet, bajba jutott embert, állatot lát valaki, hívja a 112-es segélyhívó számot - írta az OKF.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 31. 07:33, szerda | Belföld
MÁV: több járművet állítanak forgalomba az év végi, újévi időszakban bizonyos vonalakon
2025. December 31. 07:32, szerda | Belföld
Sulyok Tamás Kapu Tiborral együtt köszönti az újévet a közmédia csatornáin
Sulyok Tamás köztársasági elnök Kapu Tibor kutatóűrhajóssal együtt köszönti az új évet a közmédia csatornáin szerda éjfél után.
2025. December 30. 09:50, kedd | Belföld
Orbán Viktor évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatót tart január 5-én
Orbán Viktor évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatót tart január 5-én 11 órakor. A hírt a kormányfő a Facebook oldalán tette közzé hétfőn.
