Városlista
2026. február 15, vasárnap - Kolos

Hírek

2013. Szeptember 23. 05:00, hétfő | Belföld
Forrás: MNO

Akiknél előjel nélkül csap le a szívroham

Akiknél előjel nélkül csap le a szívroham

A mellkasi fájdalom a szívpanaszok egyik legismertebb és legelfogadottabb tünetének számít, a McGill Egyetem Orvosi Karának legújabb kutatása szerint azonban az 55 éven aluli, szívrohamban szenvedő nők körülbelül húsz százaléka nem mutatja ezt a tünetet.

A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmány jelentős következményekkel járhat a sürgősségi osztályok orvosai és a kockázatnak kitett emberek szempontjából, mivel a szívroham pontos diagnózisa és kezelése érdekében a másodpercek is számíthatnak.

„Amikor az akut koszorúér-szindrómára (a szívroham és az angina gyűjtőneve) gondolunk, el kell felejtenünk a megszokott képet, hogy egy idős férfi a mellkasához kap” – mondta a tanulmány szerzője, dr. Louise Pilote. „Az igazság az, hogy a mellkasi fájdalom, az életkor és a nem már nem számít a szívroham meghatározójának. Kutatásunk azt mutatja, hogy azok a fiatal férfiak és nők, akik mellkasi fájdalom nélkül, de az akut szívkoszorúér-szindróma többi jellegzetes tünetével, például gyengeséggel, légszomjjal és/vagy szapora szívveréssel kerül a sürgősségire, ugyanolyan válságos állapotban vannak. Ezt gyorsan fel kell ismernünk, és új diagnosztikai szabványokhoz kell alkalmazkodnunk az olyan, korábban nem felismert csoportok esetében, mint a fiatalabb nők.”

„Az 55 éven aluli nőkben nagyobb eséllyel diagnosztizálják félre az akut szívkoszorúér-szindrómát a sürgősségi osztályokon, mint a férfiakban, ami esetükben a halálozás kockázatát is növeli” – tette hozzá a kutatás társszerzője, dr. Nadia Khan. „A közvéleménynek és az orvosoknak is tisztában kell lenniük ezzel a problémával.”

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 15. 11:00, vasárnap | Belföld

Balesetet szenvedett Tállai András államtitkár

Közúti balesetet szenvedett Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szombaton.

2026. Február 15. 08:46, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: A TISZA ki fogja zsebelni a magyar családokat

A 2026-os év a győzelem éve lesz a családok, a jobboldal, a Fidesz és Magyarország számára – jelentette ki Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott évértékelő beszédében.

2026. Február 14. 08:15, szombat | Belföld

Több ezren vettek részt a XXVI. Doni Hősök Emléktúrán

A XXVI. Doni Hősök Emléktúrán összesen 3624 ember vett részt, köztük 918 diák, katonai képzéssben tanuló kadét, illetve valamely civil társadalmi szervezet tagja volt -

2026. Február 14. 08:11, szombat | Belföld

Donald Tuskkal találkozott Magyar Péter

Magyar Péter közölte: a megbeszélésen egyetértettek abban, hogy Magyarországnak és Lengyelországnak is mindent meg kell tennie az orosz–ukrán háború mielőbbi békés lezárásának elősegítéséért.