Városlista
2025. október 2, csütörtök - Petra

Hírek

2014. Július 15. 06:00, kedd | Belföld

Albérleti kérdés: festés kaucióból?

Albérleti kérdés: festés kaucióból?

Le lehet-e vonni a kaucióból festésre fordított összeget? Ezt kérdezi a szakértőktől egy főbérlő rovatunk legújabb írásában. Ne feledje, joga van kérdezni!

Kérdés:

Tisztelt Jogsebész!
Le lehet-e vonni a kaucióból festésre, a szerződésben az áll, nagyobb dolgok, felújítás stb. a bérbeadót terheli?

2014. 06. 08.

Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A bérletre vonatkozó szabályok szerint a bérbe adott ingatlan rendeltetésszerű használatához szükséges munkálatok elvégzése a bérbeadó feladata, az állag megóvása s ennek érdekében kisebb munkák végzése (pl. a villanykörte cseréje) viszont a bérlőé. Bár a festés tipikusan állagmegóvó típusú munka, s miután a bérleti időszak lejárta után a bérleményt a szokásos elhasználódás figyelembe vétele mellett úgy kell a bérbeadó birtokába bocsátani, ahogyan a bérlő azt kapta mégis - miután itt nagyobb költségű munkáról van szó -, a felek a szerződésben általában meg szoktak abban állapodni, hogy a bérbeadó a bérleményt kifestett állapotban adja át, s úgy is kéri vissza, vagy ha ilyen nem történt, akkor ez a bérlőnek nem kötelezettsége. A bérleti időszak elején letett kaució felhasználása elmaradt bérleti díj vagy kifejezett károkozás miatt történhet, így a festés ellenértékét abból automatikusan levonni, ha arról korábban nem történt megegyezés, álláspontunk szerint nem lehet.

A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.

A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!

Tisztelettel:
dr. Ócsai József
ügyvéd
onlinejogsebesz.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán

54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van

2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld

Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre

Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.

2025. Október 01. 07:44, szerda | Belföld

Megerősítette és bővítette együttműködését a Debreceni Egyetem és a BMW Debrecen

Megerősítette és bővítette együttműködését a Debreceni Egyetem (DE) és a BMW Debrecen, az erről szóló megállapodást kedden írták alá a felsőoktatási intézményben tartott sajtótájékoztatón.

2025. Szeptember 30. 07:19, kedd | Belföld

Gulyás Gergely: Magyarország hétfőn tükörintézkedéseket vezet be ukrán hírportálok ellen

Magyarország a viszonosság elvét követve hétfőn tükörintézkedéseket vezet be ukrán hírportálok ellen, így azok Magyarország területén nem lesznek elérhetők - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Facebook-oldalán.