Városlista
2026. január 1, csütörtök - ÚJÉV

Hírek

2016. Február 04. 07:51, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Az egyszerűsített bevallás február 15-ig választható

Az egyszerűsített bevallás február 15-ig választható

Az egyszerűsített bevallást választhatják - ha megfelelnek a feltételeknek - azok az adózók, akik valamilyen okból lemaradtak a bevallási nyilatkozatról,

ám szeretnék az adóhatóság közreműködését kérni személyi jövedelemadó (szja) bevallásuk elkészítéséhez. Az egyszerűsített bevallást február 15-ig, az 1553NY jelű nyomtatvány benyújtásával lehet kérni az adóhatóságtól.

Az egyszerűsített bevallás lényege, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a rendelkezésére álló adatok alapján elkészíti a bevallást, amelynek tartalmát május 2-ig közli az adózókkal. Ha az adózó egyetért ennek tartalmával, nem kell semmit tennie, általa benyújtott bevallásnak minősül május 20-án. Amennyiben a bevallás javításra, kiegészítésre szorul, az aláírt - javított adatokkal kiegészített - példányt május 20-ig kell visszajuttatni az adóhatósághoz.

Elsősorban az a magánszemély kérheti az egyszerűsített bevallást, akinek 2015-ben olyan adóköteles jövedelme volt, amelyből a munkáltató, kifizető adót, adóelőleget vont le. Az sem kizáró ok, ha valaki ingatlan-adásvételből jutott jövedelemhez, egyszerűsített foglalkoztatásból szerzett bevételt, illetve családi kedvezményt érvényesített. Azok az egyéni vállalkozók is élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik vállalkozói tevékenységüket egész évben szüneteltették.

Nem választhatják azonban ezt a bevallási módot például az őstermelők (akiknek e tevékenységükkel összefüggésben adóköteles bevételük származott és nem tesznek nemleges nyilatkozatot), az egyéni vállalkozók, a külföldiek, valamint azon adózók sem, akik árfolyamnyereségből vagy tartós befektetésből szereztek jövedelmet. Az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári támogatói adomány is kizáró ok.

Címkék: adó, adóbevallás

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 31. 07:32, szerda | Belföld

Sulyok Tamás Kapu Tiborral együtt köszönti az újévet a közmédia csatornáin

Sulyok Tamás köztársasági elnök Kapu Tibor kutatóűrhajóssal együtt köszönti az új évet a közmédia csatornáin szerda éjfél után.

2025. December 30. 09:50, kedd | Belföld

Orbán Viktor évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatót tart január 5-én

Orbán Viktor évnyitó nemzetközi sajtótájékoztatót tart január 5-én 11 órakor. A hírt a kormányfő a Facebook oldalán tette közzé hétfőn.

2025. December 29. 07:43, hétfő | Belföld

Fagyos, szeles idő lesz az év utolsó napjaiban