Városlista
2025. december 31, szerda - Szilveszter

Hírek

2016. Április 10. 05:00, vasárnap | Külföld
Forrás: Gebauer Szabolcs, az MTI tudósítója jelenti:

Brüsszeli robbantások: egy terroristacsoport újabb tagját fogták el

Brüsszeli robbantások: egy terroristacsoport újabb tagját fogták el

A pénteki rendőrségi akciósorozatban a Sharia4Belgium terroristacsoport újabb tagját fogták el a hatóságok - közölte a szövetségi ügyészség szóvivőjére hivatkozva a flamand nyelvű VRT belga állami televízió szombaton.

Az ügyészség szerint a pénteki rendőrségi akciósorozatban összesen hat embert vettek őrizetbe a hatóságok, köztük az antwerpeni Sharia4Belgium egyik tagját, Bilal el-Makhoukhit, akinek a terrorista csoportban betöltött szerepét még vizsgálják.

Az idén januárban a csoport négy tagjára, vezetőjükre és két másik tagra jogerősen 12 év börtönbüntetést és súlyos pénzbírságot szabtak ki, negyedik társuk pedig 4 év börtönt és pénzbüntetést kapott. A csoport harcosokat toborzott Belgiumban a Szíriában küzdő dzsihadisták számára.

Szombat kora délután újabb rendőrségi akciót folytattak Brüsszel Etterbeek nevű negyedében, ahol a rendfenntartó szervek speciális egységei mellett mesterlövészek és tűzszerészek is megjelentek.

A La Libre Belgique című francia nyelvű napilap szerint az akcióról egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy a rendőrség egy lakóépületet vizsgált át, a környéket lezárták, a ház valamennyi lakóját evakuálták.

A Belga hírügynökség arról számolt be szombaton, hogy megerősítették a rendőrségi jelenéltet a belgiumi Antwerpen egyik bevásárlóközpontjában és egy mozikomplexumban is. Az intézkedés okairól a helyi hatóságok nem árultak el további részleteket.

Thierry Werts, a belga szövetségi ügyészség szóvivője péntek késő este tartott sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy Mohamed Abrini, a párizsi terrortámadások egyik fő gyanúsítottja az a férfi, akit pénteken fogtak el Brüsszel Anderlecht nevű negyedében. A további elfogottak személyazonosságáról akkor nem árult el részleteket.

Mohamed Abrinit azzal gyanúsítják, hogy a tavaly novemberi, 130 halálos áldozatot követelő párizsi merényletek egyik kitervelőjének, Salah Abdeslamnak a bűntársa volt.

Werts elmondta, hogy Abrini DNS-ét nemcsak abban az autóban találták meg, amelyet a merénylők a novemberben elkövetett párizsi robbantásokhoz használtak, hanem két, Brüsszel Schaerbeek nevű negyedében található lakásban is a párizsi és a brüsszeli terrortámadásokkal összefüggésben tartott házkutatások alkalmával.

Thierry Werts azt is megerősítette, hogy még egy embert elfogtak pénteken a Brüsszelben elkövetett merényletekkel összefüggésben. Őt a Maelbeek metróállomásban önmagát felrobbantó Khalid el-Bakraoui társaságában látták. A hatóságok a gyanúsítottat Osama Krayemként azonosították.

Vele kapcsolatban az ügyészség szóvivője elmondta, hogy 2015 októberében egy Salah Abdeslam által bérelt autóval a németországi Ulmból hozták Belgiumba. Hozzátette: ő volt az, akit egy áruház belső kamerarendszere rögzített, miközben a repülőtéren elkövetett robbantásos merényleteknél használt táskákat vásárolta meg.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 30. 09:51, kedd | Külföld

Kreml: Moszkva egyetért Donald Trumppal abban, hogy közel a rendezés

Moszkva egyetért Donald Trump amerikai elnöknek azon kijelentésével, miszerint a felek közel állnak az ukrajnai konfliktus rendezéséhez, és a tárgyalások végső szakaszban vannak

2025. December 30. 09:47, kedd | Külföld

Ukrajnai háború - Vlagyimir Putyin: visszavonul az ukrán hadsereg

Mindenhol visszavonulnak az ukrán fegyveres erők a harci érintkezési vonal mentén - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz hadsereg parancsnokaival hétfőn megtartott tanácskozáson.

2025. December 29. 07:48, hétfő | Külföld

Donald Trump Kijevbe is kész elutazni, ha az előmozdítja a béke ügyét

Donald Trump akár Kijevbe is kész elutazni, amennyiben az előmozdítja a béke ügyét, hogy az ukrán parlamentben felszólaljon egy megállapodás elfogadásának érdekében

2025. December 29. 07:44, hétfő | Külföld

Orosz elnöki tanácsadó: a harcok végleges leállítása érdekében Kijevnek politikai döntést kell hoznia a Donyec-medencéről

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap folytatott telefonbeszélgetése során egyetértettek abban, hogy a harcok végleges leállítása érdekében Kijevnek politikai döntést kell hoznia a Donyec-medencéről