Városlista
2025. október 2, csütörtök - Petra

Hírek

2017. November 07. 17:02, kedd | Életmód
Forrás: mti

Egyre több nőt érint a cukorbetegség

Egyre több nőt érint a cukorbetegség

Magyarországon 772 ezren szenvednek cukorbetegségben, és az adatok szerint a betegek több mint a fele nő

- mondta Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke a diabétesz világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A Semmelweis Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára kiemelte, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők csaknem tízszer nagyobb valószínűséggel lesznek koszorúérbetegek, mint a nem érintettek.

Kempler Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy hétből egy nő terhességi diabétesszel küzd és ezt az állapotot komolyan kell venni; e nők mintegy felénél alakul ki a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség.

Hosszúfalusi Nóra, az SE III. sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi docense, diabetológus azt hangsúlyozta, hogy a várandósság alatt kialakult cukorbetegség esetén életmódváltásra van szükség, vagy ha ezzel nem rendeződik a betegség, inzulinterápiát alkalmaznak.

Hozzátette, hogy az esetek többségében a terhességi cukorbetegség a szülés után elmúlik, de mind az anya, mind a gyermek veszélyeztetett a túlsúly, a szívbetegség és a későbbi cukorbetegség kialakulása szempontjából.

A szakember elmondta, azoknak a nőknek az állapotát, akiket várandósság alatti cukorbetegséggel kezeltek, a szülés után is követni kell, az első ilyen mérést a hathetes kontrollnál végzik el. Hozzátette: a gyermeket is figyelni kell, hiszen az ő esetében is fennáll a kockázat a betegség kialakulására.

Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár a megelőzés és a tudatos életmód fontosságát hangsúlyozva azt mondta, a fertőző betegségek leküzdése után a 21. század legnagyobb kihívása a krónikus betegségek elleni küzdelem lesz. A különböző népegészségügyi akciókkal, valamint a társadalom, a szakma és a kormányzat összefogásával kell szemléletváltást elérni - tette hozzá.

Világszerte mintegy 415 millió cukorbeteg él, számuk 2040-re el fogja érni a 642 milliót. Magyarországon 2014-ben 772 ezren voltak olyanok, akik valamilyen vércukorcsökkentő készítményt váltottak ki, de a betegek száma ennél jóval magasabb lehet.

A diabétesz világnapjához kapcsolódóan a hétvégén számos programmal várják az érdeklődőket. Az Egy Csepp Alapítvány vasárnap a Millenárison rendezi meg ingyenes családi egészségnapját, ennek keretében az ingyenes szűrések mellett szórakoztató programokat és beszélgetéseket is tartanak. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége a világnap alkalmából készítette el a Lépésről lépésre - tudnivalók a cukorbetegségről című kiadványát. A szövetség szombaton Budapesten, a Lurdy házban és számos vidéki helyszínen tart vércukorszintmérést.

A diabétesz világnapját november 14-én, az inzulin felfedezője, Frederick Grant Banting Nobel-díjas kanadai orvos születésnapján tartják.

Címkék: cukor, cukorbeteg

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 02. 07:09, csütörtök | Életmód

Restaurált állapotban ismét vízen a Szent Jupát

Újra vitorlát bontott a Szent Jupát: 40 év után ismét vízen a földkerülő hajó. Fa Nándor és Gál József vitorlás hajója restaurált, működőképes állapotban várja az érdeklődőket a révfülöpi Cholnoky Jenő Kikötőben.

2025. Október 01. 07:49, szerda | Életmód

Az éjszakai égbolt megfigyelésére hívják a közönséget októberben a csillagászok

Október 2. és 5. között rendezi meg a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) a 100 óra csillagászat elnevezésű eseménysorozatot, amelyhez a Svábhegyi Csillagvizsgáló több eseménnyel is kapcsolódik.

2025. Szeptember 30. 07:16, kedd | Életmód

A Parno Graszt januárban a Sportarénában lép fel

Eddigi legnagyobb koncertjére készül a Parno Graszt, amely 2026.január 31-én a Papp László Budapest Sportarénában lép fel. Az est során az Aurevoir. is műsort ad.