Hírek
2018. November 09. 09:50, péntek |
Életmód
Forrás: mti
Ezek jobban növelik a nők szívrohamkockázatát

A dohányzás, a cukorbaj és a magas vérnyomás a nőknél jobban emeli a szívroham kockázatát, mint a férfiaknál - állapította meg az Oxfordi Egyetem új kutatása.
A kutatók a brit biobank információit felhasználva 472 ezer, 40-69 éves ember adatait elemezték. Azt találták, hogy a dohányzás, a cukorbaj, a magas vérnyomás és a túlsúly - vagyis a 25-nél magasabb testtömegindex (BMI) - mind a nőknél, mind a férfiaknál fokozta a szívroham kockázatát.
A dohányos férfiak kockázata megkétszereződött a soha nem dohányzó férfiakéhoz képest, a nőké azonban több mint megháromszorozódott.
A magas vérnyomásos, 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők kockázata is magasabb volt a férfiakéhoz képest, a túlsúlyosaké azonban nem.
"Általában több férfi kap szívrohamot, mint nő, azonban több komoly kockázati tényező jobban fokozza a nők relatív kockázatát, mint a férfiakét, tehát hátrányban vannak azok a nők, akiket ezek a tényezők jellemeznek" - mondta Elizabeth Millett, a kutatás vezetője.
A magas vérnyomás több mint 8 százalékkal jelentett nagyobb relatív szívrohamkockázatot a nők, mint a férfiak számára, az 1-es típusú diabétesz relatív kockázata majdnem háromszorosa volt a férfiakénak, a 2-es típusú diabéteszé 47 százalékkal volt magasabb.
Szívroham akkor következik be, ha csökken vagy megáll a vérellátás a szív egy részében, a szívizom szövete károsodik. Tünetei lehetnek mellkasi fájdalom, mely átterjedhet a karra, a nyakra, a hátra, a vállra vagy az állkapocsra, légszomj, izzadás, hányinger, szorongás.
Az Egyesült Királyságban minden hetedik férfi és minden tizenkettedik nő hal meg szívkoszorúér-betegségben, ami a szívroham fő okozója. A népesség elöregedésével és az egészségtelen életmód terjedésével közelíteni fog egymáshoz a nők és a férfiak szívroham miatti halálozási aránya.
A tanulmány a British Medical Journal című orvosi lapban jelent meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 02. 07:09, csütörtök | Életmód
Restaurált állapotban ismét vízen a Szent Jupát
Újra vitorlát bontott a Szent Jupát: 40 év után ismét vízen a földkerülő hajó. Fa Nándor és Gál József vitorlás hajója restaurált, működőképes állapotban várja az érdeklődőket a révfülöpi Cholnoky Jenő Kikötőben.
2025. Október 01. 07:49, szerda | Életmód
Az éjszakai égbolt megfigyelésére hívják a közönséget októberben a csillagászok
Október 2. és 5. között rendezi meg a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) a 100 óra csillagászat elnevezésű eseménysorozatot, amelyhez a Svábhegyi Csillagvizsgáló több eseménnyel is kapcsolódik.
2025. Október 01. 07:45, szerda | Életmód
AM: rendkívüli támogatásban részesülhetnek a tavaszi fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők
2025. Szeptember 30. 07:16, kedd | Életmód
A Parno Graszt januárban a Sportarénában lép fel
Eddigi legnagyobb koncertjére készül a Parno Graszt, amely 2026.január 31-én a Papp László Budapest Sportarénában lép fel. Az est során az Aurevoir. is műsort ad.