Városlista
2024. május 17, péntek - Paszkál

Hírek

2015. Augusztus 21. 07:12, péntek | Külföld
Forrás: mti

Iráni atomprogram - Washington: a NAÜ nem engedi át az ellenőrzést az irániaknak

Iráni atomprogram - Washington: a NAÜ nem engedi át az ellenőrzést az irániaknak

Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti: A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) \"semmiképp\" sem engedi át Iránnak a nukleáris objektumok ellenőrzésének felelősségét ...

- hangoztatta csütörtökön kiadott közleményében John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Kirby leszögezte, hogy az Egyesült Államok kormányának nukleáris szakértői megbíznak a NAÜ által alkalmazott módszerekben, amelyekkel az iráni nukleáris program lehetséges múltbeli katonai vonatkozásait szándékozik felderíteni.
A külügyi szóvivő az AP amerikai hírügynökség egy szerdai közlésére reagált. Eszerint egy, a Teherán és a NAÜ között létrejött titkos megállapodás értelmében Irán, az ügynökség felügyelete mellett ugyan, de a saját szakértőivel és felszerelésével végeztetheti majd el a parcsini nukleáris létesítmény ellenőrzését, amelyet korábban állítólag atomfegyverek fejlesztésére használt.
Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója csütörtökön a tények "félremagyarázásának" nevezte az AP hivatalosan meg nem erősített jelentését és visszautasította azt. Az illetékes szerint az ügynökség által Parcsinban alkalmazott módszerek összhangban állnak a bevett gyakorlattal, és semmiképp sem sértik meg annak biztonsági szabványait. Hozzátette ugyanakkor, hogy a titoktartási kötelezettsége miatt részletekbe nem bocsátkozhat.
Az Iránnal szembeni nemzetközi szankciókon egyébként csak akkor fognak enyhíteni, ha a NAÜ igazolja, hogy az iszlám köztársaság betartja a nukleáris programjának korlátozásáról július 14-én megkötött megállapodásban foglalt kötelezettségeit. Az egyezség értelmében Iránnak számot kell adnia arról is, hogy a múltban folytatott-e katonai jellegű nukleáris tevékenységet. Erről a NAÜ decemberig készíti el majd a jelentését.

Az amerikai kongresszusnak szeptember 17-ig kell eldöntenie, hogy támogatja-e az iráni megállapodást. Az alku híveire erős nyomást gyakorolna, ha bebizonyosodna, hogy a megállapodás bármilyen mértékben is a Teherán iránti bizalomra és nem a tőle független ellenőrzésre épít.
Barack Obama elnök vétót helyezett kilátásba arra az esetre, ha a törvényhozás elutasítaná a megállapodást, amire erős az esély, mert mindkét kamarában a republikánusok vannak többségben. Az elnöki vétó felülírásához azonban mindkét házban kétharmados törvényre van szükség, ami szakértők szerint aligha áll majd össze.
Az amerikai lakosság 56 százaléka ellenzi az Iránnal kötött megállapodást, mint az a CNN hírtelevízió és az ORC közvélemény-kutató intézet csütörtökön közzétett felméréséből kiderült. Ez 4 százalékos növekedést jelent a múlt hónapban mért adathoz képest.
Tízből hat amerikai emellett helyteleníti azt, ahogyan Obama elnök alakítja az Egyesült Államok és Irán közti kapcsolatokat.

kpd \ kbar \ ksy

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik