Városlista
2026. március 31, kedd - Árpád, Benjámin, Benő

Hírek

2011. Október 17. 07:13, hétfő | Külföld
Forrás: OrientPress

Kína mentené meg az euróövezetet?

Kína mentené meg az euróövezetet?

Sajtóértesülések szerint Kína több tízmilliárd eurót fektetne az uniós tagországok gazdaságaiba és felvásárolna állami adósságokat is.

A segítségnek azonban ára van: a nagyhatalom cserébe költségvetési megszorításokat és szerkezeti reformokat vár el az érintett országoktól.

A hírt a brit Sunday Times tette közzé: információikat állítólag a Párizsban tanácskozó G20-akhoz közeli körökből szerezték – s úgy tudják, hogy Kína már jelezte, segítene az euróövezet megmentésében. A támogatás főként beruházások formájában érkezhet – erre jó példa, hogy a kínai HNA légiközlekedési és szállodakonglomerátum valószínűleg megvásárolja majd az athéni nemzetközi repteret.

A befektetések mellett a kínai bankok is szívesen vásárolnának európai államadósságot – írja a Sunday Times – a támogatásért cserébe azonban elvárják, hogy a kisegített országok változtassanak gazdasági struktúrájukon és spóroljanak az állami költségvetésen is. Kína biztos szeretne lenni abban, hogy az euróövezet gazdaságán nyílt rések nem szélesednek tovább, s nem lesz szükség újabb tőke invesztálására – fogalmaz a lap.

A Sunday Times úgy tudja, ha Kína valóban támogatni fogja az uniós gazdasági övezetet, azt a Nemzetközi Valutaalapon (IMF) keresztül teszi majd. Értesüléseit a Financial Times saját forrásai is alátámasztották: a gazdasági újságnak egy névtelenül nyilatkozó szakértő azt mondta, az euróövezet válsága már Európán is túlmutat, azt csak külső - amerikai és kínai - segítséggel lehet megoldani, ehhez pedig az IMF bevonására is szükség lesz. A Valutaalap nem kommentálta a felvetéseket.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 31. 16:00, kedd | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: "új és ésszerűbb" iráni rezsimmel zajlanak komoly tárgyalások

Donald Trump szerint az Egyesült Államok egy \"új és ésszerűbb\" iráni rezsimmel folytat komoly tárgyalásokat a katonai műveletek lezárásáról - az amerikai elnök erről hétfőn írt internetes bejegyzésében.

2026. Március 30. 16:00, hétfő | Külföld

Iráni konfliktus - A térségbe érkezett USS Tripoli hadihajó több ezer katonával a fedélzetén

Az iráni konfliktus térségébe érkezett az amerikai haderő USS Tripoli hadihajója tengerész és tengerészgyalogos egységekkel a fedélzetén – jelentette be a Közel-Keletért felelős Középső Parancsnokság (CENTCOM) szombaton.

2026. Március 27. 15:00, péntek | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump 10 napra elhalasztotta az iráni energialétesítmények elleni katonai csapásokat

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön 10 napra elhalasztotta az iráni energialétesítmények elleni katonai csapásokat a Teheránnal zajló egyeztetésekre hivatkozva.