Városlista
2025. október 2, csütörtök - Petra

Hírek

2012. Február 03. 14:23, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Miért olyan erős a pók hálója?

Miért olyan erős a pók hálója?

A pók hálójának stabilitása annak a képességének köszönhető, amely segítségével különböző erősségű megterhelést is elbír - mondják tudósok.

A kutatók számítógépes szimulációt használtak arra, hogy rájöjjenek, miként viselkednek a hálóban a selyem szálak.

A hálók a legkülönbözőbb megterheléseket is kibírják, így például a hurrikán erejű szelet is. A kutatók arra jöttek rá: a pók, hálóját úgy tervezi meg, hogy egyetlen szál elszakításával a háló többi része még egyben maradjon - írja a BBC.

Ez lenyűgöző, hiszen a mérnökök által előállított szerkezetek nem így viselkednek - mondta Dr. Markus Buehler, a tanulmány vezetője.

A selyem bármely 'feláldozható', mert attól még az egész szerkezetet egyben marad. Ennek a képességnek a kulcsa az, hogy a selyem megváltozik, amikor azt meghúzzák - magyarázta Buehler.

'Amikor egy szálat meghúzunk, a selyem egyedi molekuláris szerkezete szétnyílik, ahogy a nyomás nő, ez pedig nyúlékonnyá teszi a fonalat. A háló tartósságát nem csupán az erős selyem befolyásolja, hanem az is, ahogy a mechanikája változik, ahogy megnyújtják azt' - mondta Dr. Buehler.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutatók, pók, tudósok

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld

Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása

Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.

2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot

Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát

2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán

54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van

2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld

Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre

Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.