Városlista
2025. december 31, szerda - Szilveszter

Hírek

2012. December 22. 05:00, szombat | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Trójai falóval a rák ellen

Trójai falóval a rák ellen

A kísérleti 'trójai faló' elnevezésű rákterápia prosztatarákos egereknél teljes egészében elpusztította a rákos sejteket - olvasható brit kutatók jelentésében, amelyről a BBC számol be. A kutatók a rákölő vírust a tumor helyett az immunrendszerbe fecskendezték.

A tanulmány bemutatta, hogy a több tízezer vírus sikeresen ölte meg a rákos sejteket egereken végzett kísérleti vizsgálat során. A vírusok használata a gyorsan növekvő tumor elpusztítására egy új lehetőség a rákterápiában. Az egyik nagy kihívás a vírus tumorba juttatása, konkrétan a behatolás - magyarázza Claire Lewis, a Sheffield Egyetem professzora, a kísérleti vizsgálat vezetője.

A tanulmány keretében ő és csapata vérmintákat és makrofág kivonatokat vett, ami az immunrendszer azon része, ami normál esetben megtámadja a 'betolakodókat'.

A vizsgálatban a rákos egereket két nappal a kemoterápiás kezelés után fehérvérsejtekkel injekciózták be, amelyek egy kis adag vírust tartalmaztak. Azonban amint a makrofágok bejutnak a tumorba, a vírus elszaporodik, s megöli a rákos sejteket.

A 40 napos tanulmány végén az összes 'trójai faló' kezelést megkapott egér életben volt, és tumornak nyoma sem volt a szervezetükben. Ezzel szemben a kontrollcsoport tagjainál, akik más kezelést kaptak, a tumor szétterjedt vagy meghaltak.

A vezető kutató azt reméli, hogy a jövő évben embereken is elkezdhetik a kísérleti vizsgálatokat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 31. 07:35, szerda | Életmód

Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.

2025. December 31. 07:34, szerda | Életmód

Lavina sodort el egy magyar házaspárt Dél-Tirolban, a férj meghalt

Lavina sodort el hétfőn egy magyar házaspárt az olaszországi Trentino-Alto Adige (Dél-Tirol) megye Aurina-völgyében, a férj meghalt, felesége viszont sértetlen maradt

2025. December 30. 09:54, kedd | Életmód

A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők

A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.

2025. December 30. 09:49, kedd | Életmód

Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban

Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.