Hírek
2016. Szeptember 20. 07:49, kedd |
Életmód
Forrás: mti
Új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapítót fejlesztenek a pécsi egyetemen
Az idegi eredetű, úgynevezett neuropátiás fájdalmakra megoldást nyújtó, új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapító gyógyszer fejlesztését kezdték meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE) részvételével.
A felsőoktatási intézmény az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta: a TOXI-COOP Toxikológiai Kutató Központ Zrt. által vezetett konzorciumban a PTE farmakológusai mellett az AdWare Research Kft. munkatársai vesznek részt.
A júliusban indult projekt 1,4 milliárd forint értékben európai uniós és központi költségvetési forrásból valósul meg, 80 százalékot meghaladó támogatásintenzitással.
Kiemelték: a projekt a PTE farmakológusainak és a Semmelweis Egyetem (SE) vegyészeinek eredeti felfedezésén alapuló szabadalom fejlesztésére épül.
Ismertetésük szerint az idegi eredetű fájdalomállapot a népesség egy százalékát érinti, ezért kezelése jelentős társadalmi és orvosi problémát jelent, így az új, hatékony gyógyszerek fejlesztésének igénye rendkívül nagy.
A kutatás fő feladatai között említették a preklinikai hatástani és biztonságfarmakológiai vizsgálatokat, és a közleményben arra is kitértek, hogy egészséges önkénteseken tolerálhatósági vizsgálatok elvégzését is tervezik a projekt keretében.
Az egyetem jelezte, hogy a kutatás ösztönzi a magyarországi vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenységét, segíti a kutatói munkahelyek létrehozását, megtartását, valamint az ipari szereplők és az egyetem közötti együttműködések kialakítását.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 14. 14:00, szombat | Életmód
A Quimby új dalokkal készül márciusi jubileumi koncertjére
2026. Február 14. 10:00, szombat | Életmód
Nagy Dankó Turné 2026 címmel országjáró koncertsorozatot indít a Dankó Rádió
Idén is útjára indul a magyar zene rádiójának országjáró koncertsorozata, a Dankó Klub.
2026. Február 13. 15:00, péntek | Életmód
KSH: januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek
2026. januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak
2026. Február 12. 14:00, csütörtök | Életmód
Az év lepkéje 2026-ban a nagy tűzlepke
A lakossági internetes szavazás alapján a 2026-os év lepkéje a nagy tűzlepke lett - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdán az MTI-vel.
