Hírek
2016. Január 15. 07:32, péntek |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Újabb cégek segítik a NASA-t az űrrepülésben
Újabb céggel kötött megállapodást a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló kereskedelmi űrutak lebonyolítására az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) helyi idő szerint csütörtökön.
Az űrhajózási hivatal közölte, a megbízásra kiírt pályázatot nagy verseny után a Sierra Nevada Corp. nevű magánvállalat nyerte, amely ezentúl a SpaceX és az Orbital ATK mellett indít hordozókat a nemzetközi űrállomásra.
Az Egyesült Államok 2011-ben állította le űrsiklóprogramját, azóta az amerikai űrhajósokat orosz hordozókkal juttatják el az ISS-re. Az Egyesült Államok - tekintettel a fagyos amerikai-orosz viszonyra - ezen változtatni akar, aminek első lépéseként a NASA 2014-ben megbízta SpaceX és az Orbital ATK magánvállalatokat a szállítóeszközök biztosításával és a kereskedelmi utak lebonyolításával.
A Sierra Nevada második alkalommal pályázott a NASA felhívására. A cég így legkorábban 2019 végén az Álomvadász (Dream Chaser) nevű mini-űrsiklójával kezd felszerelést és ellátmányt szállítani a Nemzetközi Űrállomásra. A SpaceX-hez hasonlóan a Sierra Nevada is azt tervezi, hogy a floridai Cape Canaveraról indítja majd űrsiklóit. Az Álomvadász a NASA űrsiklóihoz hasonlóan a földi visszatérésre is képes lesz, így különböző tudományos kísérletek eredményeit és más felszereléseket is vissza tud juttatni a bolygóra. Erre egyelőre csak a SpaceX űrhajói képesek, más űrjárműveket szeméttel töltenek fel, amely aztán a hordozóval együtt elég a Föld atmoszférájában. A most megkötött megállapodás részleteit nem hozták nyilvánosságra, de a NASA korábbi közléséből tudható, hogy évente 1-1,4 milliárd dollárt kíván fordítani a programra. A szerződés értelmében legalább három sikeres űrutat kell a vállalatoknak egyenként lebonyolítaniuk.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 15. 08:40, szombat | Külföld
Ukrajnai háború - Ukrán elnök: Oroszország Cirkon hiperszonikus rakétával mért csapást Ukrajnára
Oroszország mintegy 430 drónt és 18 rakétát indított Ukrajna ellen, a támadás fő iránya Kijev volt; ezen felül péntek reggel az oroszok Cirkon hiperszonikus rakétát vetetek be Szumi megye ellen
2025. November 15. 08:35, szombat | Külföld
A lengyel elnök újraaktiválná a V4 csoportot
2025. November 14. 07:31, péntek | Külföld
Ukrán miniszterelnök: a korrupciós botrány miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában
Az energetikai szektorban leleplezett korrupciós ügy miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában - jelentette be Julija Szviridenko miniszterelnök csütörtökön a Telegramon.
2025. November 13. 07:27, csütörtök | Külföld
Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést
Az amerikai Kongresszus alsóháza elfogadta a szövetségi intézmények finanszírozásáról szóló, így a kormányzati működés újraindulását lehetővé tevő átmeneti költségvetési törvényt szerdán.
